Pierwszym UX-em w historii był… Leonardo da Vinci. Dlaczego szczytem wyrafinowania jest prostota, a nie ĄĘ i wodotryski.
✏️ Edytowalne notatki ze wszystkich wykładów – kliknij, żeby wejść.
Śmiało dodaj coś od siebie, jeśli masz ochotę!
📒 Notatki z wykładu w PDF – kliknij, żeby pobrać.
To, co wyżej, ale w formie zamkniętej :)
📒 Prezentacja w PDF (Karolina) – kliknij, żeby pobrać.
📒 Prezentacja w PDF (Marcin) – kliknij, żeby pobrać.
📝 Praca domowa – kliknij, żeby pobrać
O czym będzie:
Ach, ten prosty język! Dlaczego go kochamy? Co powiedział mistrz da Vinci, że lubimy go cytować? Czy prosty język to recepta na dobry UX? Czy to miłość bez wzajemności?Opowiemy Ci trochę o prostym języku w bankowości, ale nie tylko. Będzie słówko o tym, że to nie tylko zbiór reguł gramatycznych.Jak i po co zawalczyć o spójność (szczególnie) w dużych projektach.
- Jakie są podstawowe zasady prostego języka – jeśli ich jeszcze nie znasz!
- Jak upraszczamy język w ING - i co z tego mamy? dbanie o spójność umożliwia wszystkim sprawniejszą pracę i oszczędza czas,
- Jak język badać – i to bez gigantycznego budżetu?
Karolina Żurowska
Nadworna prostownica w ING. Jestem niedoszłą aktorką, która teraz występuje na scenach konferencyjnych, szkoląc z prostego języka. Dbam o promocję ruchu prostego języka w organizacji i nie tylko. Razem z Marcinem Grockim – już od lat studenckich na polonistyce Uniwersytetu Wrocławskiego – tworzymy zawodowy tandem: od Pracowni Prostej Polszczyzny UWr, po gościnne występy m.in. w badaniach dla Play czy w podcastach dla NFZ-u. Napisałam pracę magisterską o prostym języku w tekstach medycznych i teraz dzielę się wiedzą z lekarzami. Często bywam też copywriterką – podobno całkiem niezłą! W ING zorganizowałam już dwie edycje konferencji o prostym języku ,,Prosty język – ma się rozumieć”. Marzy mi się napisać sztukę teatralną.
Marcin Grocki
Jestem Dolnoślązakiem, który mieszka na Górnym Śląsku. Polonistą, który pracuje w banku (w makujuż pracowałem). Mężczyzną, który nie boi się feminatywów. Na co dzień uczę prostego języka w ING. Badam teksty komputerowo, współtworzę aplikację Prostomat, liczę słowa i liczę się z nimi. Uwielbiam patrzeć w gwiazdy, ale nie lubię gwiazdek w tekście. Poza ING jestem też korektorem, ale także po godzinach zajmuję się prostym językiem. Współpracowałem z Pracownią Prostej Polszczyzny (robiłem badania dla Playa, ZUS-u i PZU), a ostatnio nagrałem podcast dla NFZ-u z Karoliną Żurowską.
Trzy luźne myśli: Pismo obrazkowe jest super! Na łatwiznę idzie ten, kto nie upraszcza. Pizza hawajska nie jest taka straszna.