Sposób, w jaki projektujemy strony internetowe, przechodzi dynamiczne zmiany. Tradycyjne metody ustępują miejsca nowym, bardziej intuicyjnym rozwiązaniom. I widzimy tutaj dwa, ściśle związane ze sobą filary, jakimi są sztuczna inteligencja i narzędzia no code.
🧠 AI – sojusznik, czy zagrożenie?
O AI od kilku lat jest naprawdę głośno. I wiemy jedno – będzie coraz głośniej, bo pozwala na znaczne usprawnienie swojej pracy poprzez automatyzację monotonnych zadań.
Chociaż wiele osób obawia się, że może zastąpić web designerów i designerki, szanse na ten scenariusz pozostają niewielkie. Oczywiście, sztuczna inteligencja jest w stanie zrobić wiele, nie posiada jednak tego, co mamy my, jako ludzie.
Brakuje jej kreatywnego podejścia do rozwiązywania niestandardowych problemów, czy elastyczności i empatii, przez co często znacznie gorzej interpretuje rzeczywiste potrzeby grupy docelowej. Po spędzeniu trochę czasu na korzystaniu z jej dobrodziejstw można również zauważyć, że momentami bywa nieco generyczna.
Staje się zatem doskonałym pomocnikiem, a nie czymś, co odbierze Ci pracę. Oczywiście, jeśli nauczysz się z niej korzystać – bo większym zagrożeniem będą dla Ciebie osoby, które na dobre wdrożą AI do swojego narzędziownika.
🤖 Co AI może zrobić dla designerów?
Cóż, tak na przykład, generować nowe pomysły, tworzyć grafiki, nagłówki, teksty (papa, Lorem ipsum 👋), a nawet i całe interfejsy.
A to nie wszystko, bo sztuczna inteligencja pomoże Ci również:
🧑💻 wytwarzać podstawowy kod interfejsu,
❓ generować zapytania do bazy danych, dzięki czemu możesz je przetwarzać i analizować szybciej,
🥷 testować strony i aplikacje w poszukiwaniu nieprawidłowości,
🤖 zautomatyzować proces deploymentu (wdrażania) **aplikacji i stron na środowisko produkcyjne,
💻 nadzorować działanie produktów cyfrowych i naprawiać niektóre błędy.
👂🏻 Praktycznie o AI dla designerów opowiada też Grzegorz Róg w 34. odcinku naszego podcastu. Koniecznie posłuchaj, co ma do powiedzenia!
👨💻 Porozmawiajmy o no code
Jak pewnie już wiesz, no-code to nowoczesne podejście do tworzenia stron internetowych, które pozwala na budowanie złożonych projektów bez konieczności pisania (i dogłębnej znajomości 🤓) języków programowania.
👉 Dzięki intuicyjnym interfejsom i gotowym elementom, projektanci mogą przyspieszyć proces projektowania, a jednocześnie skupić się na estetyce i funkcjonalności projektów.
🛠️ Jak działają programy no code?
Narzędzia jak Webflow czy Framer wykorzystują pewne mechanizmy i gotowe komponenty, które generują kod HTML i CSS. Dzięki nim, możemy w super szybki sposób zrobić konwersję makiety projektowej z Figmy na kod strony.
Wyobraź sobie budowanie strony internetowej za pomocą klocków Lego. Przeciągasz i upuszczasz elementy na ekranie, definiując ich rozmieszczenie i funkcjonalność. Dostosowujesz też ich wygląd. Tymczasem w tle, platforma no-code automatycznie generuje niezbędny kod. Simple as that. ✨
Takie programy najczęściej posiadają interfejs typu drag&drop, z którym możesz wygodnie przeciągać predefiniowane komponenty na ekran, a przy tym pozwalają wygodnie podejrzeć, jak dana strona będzie wyglądać „na żywo”.
Takie rozwiązanie ma uzyskać lepszą optymalizację, a niektóre z programów oferują dodatkowo hosting w chmurze, optymalizację SEO, czy wygodny eksport kodu.
💡 Dlaczego no-code jest tak ważny w designie?
Jednym z najbardziej kuszących aspektów korzystania z narzędzi no-code przy budowaniu produktów cyfrowych jest to, że otwiera drzwi do web designu dla znacznie szerszego grona osób.
Dzięki temu każdy, kto tego potrzebuje – designerzy, przedsiębiorcy, czy marketerzy – mogą tworzyć własne strony internetowe i aplikacje.
A idąc o krok dalej:
1️⃣ Designerzy mają szansę na dywersyfikację źródeł przychodu i większą ilość zleceń. Przy tym zyskują swobodę w kształtowaniu wyglądu i funkcjonalności strony, bez konieczności uzależniania się od programistów.
2️⃣ Tworzenie stron zajmuje znacznie mniej czasu, co pozwala na szybsze wdrażanie projektów i testowanie nowych pomysłów. W konsekwencji firmy mogą szybciej (i taniej) wprowadzać nowe produkty i usługi na rynek.
3️⃣ Jako, że narzędzia no-code pozwalają na duże oszczędności w implementacji, rośnie zapotrzebowanie na osoby, które są biegłe zarówno w projektowaniu, jak i wdrażaniu designów w życie za ich pomocą.
🔨 Najpopularniejsze narzędzia
Z jakich programów korzysta się najczęściej? 👇 Wybrałyśmy trzy z różnych dziedzin, które dobrze znamy i polecamy!
📌 Webflow
Nasz #1 na rynku! ❤️ Absolutny must-know każdej osoby związanej z projektowaniem. Bardzo wygodny program, który pozwala szybko tworzyć zoptymalizowane, responsywne, a przy tym niezwykle rozbudowane i ciekawe projekty.
To narzędzie oferuje naprawdę ogromne możliwości personalizacji. Dzięki niemu możesz tworzyć strony o dowolnej złożoności, od prostych wizytówek po rozbudowane sklepy e-commerce. Co tylko Ci w duszy gra! 💃
Generowany kod jest czysty i zoptymalizowany, co przekłada się na wysoką wydajność stron. To oznacza szybsze ładowanie (czyli wzrost zadowolenia osób korzystających), no i lepsze pozycjonowanie w wyszukiwarkach.
📌 Airtable
Airtable to hybryda arkusza kalkulacyjnego i bazy danych, który możesz łatwo zintegrować z różnymi innymi systemami poprzez API.
Umożliwia wygodną organizację danych, tworzenie korelacji pomiędzy bazami, oraz automatyzację wielu czynności.
To taki Excel, tylko na sterydach. I w nowoczesnej wersji. 🔥
→ Każda tabela reprezentuje inny zestaw danych, np. zadania, klienci, produkty. Możesz w niej tworzyć dowolne pola, np. tekstowe, liczbowe, daty, załączniki.
→ Wypełniasz tabele danymi, tworząc poszczególne rekordy (wiersze). Możesz je przeglądać dowolnie: jako listę, kalendarz, czy nawet jako tablicę kanban.
→ Możesz powiązywać ze sobą różne tabele, tworząc relacje między danymi (np. zadania z projektami).
→ Airtable pozwala nawet stworzyć automatyzacje, które będą wykonywać zadania za Ciebie (np. wysyłać powiadomienia, gdy status zadania się zmieni).
📌 Zapier
Zapier umożliwia automatyzację manualnych zadań między różnymi aplikacjami internetowymi.
👉 Zapiera docenisz szczególnie, gdy w swojej codziennej pracy korzystasz z wielu, różnych narzędzi – np. arkusza kalkulacyjnego, kalendarza i CRMa. Z racji, że każda z tych aplikacji działa niezależnie, Ty musisz ręcznie przenosić dane między nimi.
Tymczasem wkracza Zapier, który sprawnie wykona tę pracę za Ciebie.
💡 To może być na przykład automatyczne dodawanie nowych subskrybentów newslettera do platformy email marketingowej, albo wysyłanie powiadomień o urodzinach pracowników.
💪 Jakie umiejętności będą potrzebne projektantom w przyszłości?
Wiesz już, jaka jest tendencja. Wiesz też, jakie narzędzia warto znać. Przyjrzyjmy się zatem umiejętnościom, na które warto postawić! 🔎
♟️ Myślenie strategiczne, czyli określanie celów projektu i tworzenie efektywnych strategii.
🧠 Zaawansowana znajomość UX/UI, czyli projektowanie nie tylko intuicyjnych i estetycznych interfejsów, ale też odpowiednio zoptymalizowanych i dostępnych różnym użytkownikom.
Więcej o tym, jak rozwijać się jako UX dowiesz się z 50. odcinka podcastu z Michałem Mazurem. Wpadnij posłuchać! ✨
💻 Znajomość narzędzi no-code, aby stworzone projekty wdrażać sprawnie i skutecznie.
🤸♂️ Umiejętność adaptacji, z naciskiem na szybkie dostosowywanie się do nowych narzędzi i trendów.
Uff! To był kawał treści. Pamiętaj, że zawsze warto być o ten jeden krok przed konkurencją i zacząć naukę wartościowych umiejętności już teraz. ❤️