Zamień ten tekst na URL Webhooka

🤖 O możliwościach AI dla designerów

5 minut
🗓
21 października
Maria
Gabrowska

Czy wiesz, że sztuczna inteligencja może zmienić sposób, w jaki tworzysz projekty? Wyobraź sobie narzędzia, które generują unikalne grafiki, pomagają podejmować lepsze decyzje projektowe, a nawet... umożliwiają stworzenie działającej strony na podstawie promptu tekstowego. Brzmi jak przyszłość, prawda? A jednak... jest to możliwe już dziś!

💌 Ten wpis przygotowałyśmy na podstawie 34. odcinka podcastu Design Practice z Grzegorzem Rogiem. I właśnie teraz, wspólnymi siłami, szykujemy dla Ciebie kurs poświęcony w 100% wykorzystaniu sztucznej inteligencji w projektowaniu. :)

Jakie możliwości daje sztuczna inteligencja dla designerów w branży UX/UI?

🤝 Myśl przewodnia: AI jako wsparcie, nie zagrożenie

Jako ludzie często boimy się tego, czego nie rozumiemy. To zupełnie naturalna reakcja.

I tak też jest w przypadku sztucznej inteligencji. Natomiast warto zdać sobie sprawę, że ten strach jest napędzany przez brak zrozumienia, a jedynym sposobem na jego przezwyciężenie jest… nauka i ciekawość.

W trudnych czasach też często rezygnujemy z inwestycji w naukę, traktując ją jako dobro luksusowe. Tymczasem to właśnie teraz, w obliczu recesji i zwolnień, warto zadbać o dalszy rozwój, aby zwiększyć swoje szanse na rynku w przyszłości.

Ci, którzy zamkną się na nowe technologie, raczej będą wypierani przez osoby, które realnie opanują korzystanie z AI. Bo to nie sztuczna inteligencja będzie odbierać pracę – zrobią to ludzie, którzy będą umieli z niej efektywnie korzystać.

Zatem edukacja, szczególnie w zakresie nowych technologii, jest kluczem do zdobycia silnej przewagi konkurencyjnej. A taką technologią jest właśnie AI.

⚒️ Narzędzia są wtórne, kluczowa jest… wizja!

W designie podobnie jak w sztuce, ostateczny rezultat zawsze zależał od twórcy. Narzędzia były tylko środkiem do realizacji wizji.

Z historii wiemy, że artyści i projektanci posługiwali się różnorodnymi narzędziami – od ręcznie robionych pędzli, przez rzeźbiarskie dłuta, aż po zaawansowane, cyfrowe narzędzia.

Tak samo teraz – AI staje się jednym z tych narzędzi.

Natomiast niezależnie od tego, z czego korzystasz, sedno Twojej pracy tkwi w umiejętności stworzenia spójnej i przemyślanej wizji. Dobry designer, zanim zacznie używać jakiegokolwiek narzędzia, już wie, jakie cele chce osiągnąć. AI jedynie przyspiesza proces przekładania wizji na konkretny, wizualny projekt.

Jeśli sztuczna inteligencja pozwala skrócić czas pracy z 5 godzin do 5 minut, nie oznacza to automatycznie, że uzyskany rezultat będzie gorszy – wręcz przeciwnie, projektant zyska więcej czasu na iteracje i testowanie różnych rozwiązań.

Kluczową przewagą AI jest więc przyspieszenie procesów, ale to projektant – z pełną kontrolą nad tym, jak wygląda ścieżka użytkownika, jaką funkcjonalność ma produkt, jakie interakcje będą najważniejsze – decyduje o ostatecznym rezultacie.

Jedno jest pewne – AI będzie odgrywać coraz większą rolę w procesie projektowania. Jak zatem możesz ją wykorzystać już teraz? 👇

🤖 ChatGPT w pracy designera

Weźmy na warsztat jedno z najpopularniejszych narzędzi AI, czyli poczciwego ChataGPT. No bo kto jeszcze nie ma za sobą rozmowy z tym słodziakiem? 👀

🤝 Partner do brainstormingu

Jednym z największych wyzwań w procesie projektowania jest często „syndrom pustej kartki”, kiedy to masz przed sobą nieograniczoną przestrzeń, no i nie wiesz, od czego zacząć. Been there, done that. 🥶

W tym wypadku, ChatGPT może pełnić dla Ciebie rolę „wirtualnego asystenta”, który pomoże nieco przełamać początkowy brak inspiracji.

Dzięki szybkiemu generowaniu licznych pomysłów to doskonały partner do brainstormingu! 🧠

I na przykład:

1️⃣ Może pomóc Ci generować różne pomysły na nagłówki, style nawigacji, czy układy strony.

Załóżmy, że pracujesz nad nowym projektem strony e-commerce. W tym wypadku możesz poprosić AI o listę propozycji przyjaznych SEO nagłówków, układów menu, czy różnych stylów przycisków.

2️⃣ ChatGPT świetnie sprawdza się także przy testowaniu różnych wariantów tego samego projektu. Wystarczy poprosić o eksplorację alternatywnego podejścia do konkretnego problemu projektowego, a otrzymasz kilka opcji, które możesz rozważyć i przetestować.

3️⃣ Może też wspomóc Cię pod kątem artystycznym, np. zaproponować mniej typowe układy strony. To szczególnie pomocne, gdy pracujesz nad projektami, które wymagają niebanalnego podejścia, lub gdy chcesz zaprezentować coś oryginalnego.

📘 Źródło wiedzy o wzorcach projektowych

ChatGPT jest też nieocenionym źródłem wiedzy o wzorcach projektowych, szczególnie w kontekście tworzenia UI.

Dzięki dostępowi do ogromnej bazy danych jest w stanie błyskawicznie dostarczyć precyzyjnych informacji o aktualnych trendach oraz najlepszych praktykach w projektowaniu dla różnych platform.

📲 Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie wzorce projektowe (tzw. design patterns) dominują na danej platformie, czyli np. jak powinno wyglądać menu na Androidzie, czy jaką strukturę nawigacyjną zastosować na iOS, ChatGPT szybko dostarczy Ci odpowiedzi.

A to pomoże zaoszczędzić czas, który normalnie musisz poświęcić na przeszukiwanie dokumentacji, czy też wątków dyskusyjnych na forach.

📊 Optymalizacja projektu i integracje

ChatGPT może także Cię wspomóc w analizie i optymalizacji projektu pod kątem UX – zasugerować, jakie interakcje mogą być najbardziej intuicyjne dla użytkowników, lub podpowiedzieć (jeśli tego potrzebujesz), jakie rozwiązania będą zgodne z najlepszymi praktykami w projektowaniu user experience.

Albo, z drugiej strony, może również znacząco przyspieszyć proces projektowania dzięki integracji z innymi platformami.

Na przykład:

🖼️ ChatGPT zintegrowany z DALL-E czy Photoshopem (z nowymi funkcjami AI) umożliwia szybkie tworzenie i edytowanie grafik.

Potrzebujesz rach-ciach dostosować format obrazu lub dodać do niego dodatkowy element? ✂️

Pestka! Wystarczy krótka interakcja z AI, a obraz zostanie szybko dostosowany do Twoich potrzeb.

I możesz szybciutko wracać do ważniejszych aspektów projektu. ✨

⚒️ Projektowanie stron i grafik z AI

Wszakże AI nie samym ChatemGPT stoi. ✋

🌐 Jeśli chodzi o web design… To tutaj też się dzieje, oj dziejeee!

Na przykład, Framer AI umożliwia generowanie działających stron internetowych na bazie… prostych promptów opisowych. Serio!

Możesz poprosić sztuczną inteligencję o wygenerowanie strony opartej na gotowych komponentach – jedynie musisz określić, co taka strona dokładnie ma robić i do jakich użytkowników jest skierowana.

AI wygeneruje w pełni funkcjonalny projekt, a Ty go dostosujesz dalej do swojej wizji.

Przy okazji możesz skorzystać z ichniej AI do tłumaczeń czy parafraz tekstu. Świetna sprawa!

💡 Jeśli chodzi o Webflow, to też ma swojego AI asystenta. Może pomagać Ci na bieżąco w procesie nauki wdrażania stron, np. gdy trafisz na jakiś element, który ciężko zaimplementować. Przeszuka dla Ciebie całą bibliotekę Webflow University i dostarczy odpowiedź w trymiga. :)

A już wkrótce, na collabie z Intellimize, umożliwi Ci sprawne tworzenie konwertujących, wydajnych i świetnie działających stron internetowych w ramach WXP, czyli Website Experience Platform.

Będzie to niespotykane dotąd połączenie funkcji projektowania stron no-code z narzędziami do personalizacji. 🙌

🎨 Do swojego narzędziownika warto dodać też Midjourney – program wyspecjalizowany w generowaniu grafik cyfrowych.

To narzędzie, które otwiera zupełnie nowe możliwości do realizacji wizji artystycznych. Dzięki zastosowaniu algorytmów uczenia maszynowego jest w stanie przekształcać prompty tekstowe w obrazy.

Ale, ale! Nie tylko pozwala na szybkie generowanie ciekawych grafik, ale też stymuluje proces twórczy. Dzięki rozmaitym wizualizacjom pozwala eksplorować zupełnie nowe kierunki w projektach, a także zdobywać inspirację do dalszych działań.

⚒️ Automatyzacja pracy zespołowej

Z ciekawostek – sztuczna inteligencja też potrafi usprawnić pracę zespołową. 🤝

💡 Na przykład, Figma oraz Miro zintegrowały funkcje AI, które są w stanie automatycznie podsumowywać przeprowadzone burze mózgów.

Dzięki temu możesz szybko zorganizować i przeanalizować zebrane pomysły, a co najważniejsze – wyciągnąć kluczowe wnioski.

📓 Sztuczna inteligencja może też przejąć wiele powtarzalnych czynności, takich jak… sporządzanie notatek ze spotkań.

My, tak na przykład, niekiedy korzystamy z Zooma – i świetnie się przy tym bawimy! ❤️

💡 Protip – jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją?

🗣️ Prostota w komunikacji to podstawa!

→ Używaj prostych, nieskomplikowanych zdań. Rozmowa z AI przypomina rozmowę z 5-latkiem. Co prawda, geniuszem o naprawdę imponującej wiedzy, ale wciąż 5-latkiem.

→ Unikaj złożonych porównań, analogii i skrótów myślowych – sztuczna inteligencja może nie nadążyć z wyłapaniem kontekstu.

📚 Ucz się sztuki promptowania.

→ Sztuka pisania „promptów” (prompt engineering) to Twój klucz do uzyskiwania trafnych, celnych odpowiedzi.

→ Możesz uczyć się z gotowych zestawów, które możesz znaleźć w Internecie – takim zbiorem jest przykładowo flowgpt.com.

Oczywiście, możesz też uczyć się na własnych błędach, ale najbardziej efektywnym sposobem jest korzystanie z opracowań, które już istnieją. :)

🤔 Formułuj precyzyjne pytania.

→ Zadawaj pytania w sposób jasny i konkretny. Wtedy masz większą szansę na uzyskanie trafnej odpowiedzi.

→ Trzymaj się zasady „jedno pytanie na raz”.

🙌 Odpowiednio podziel zadania.

→ Jeśli pracujesz na skomplikowanym problemie, postaraj się go podzielić na mniejsze, bardziej zrozumiałe zagadnienia.

🕵️ Określ rolę dla AI.

→ Wiesz, że możesz wcielać AI w różne role? 👨‍🎤

Może stać praktycznie wszystkim, czym chcesz – ekspertem od marketingu, albo od finansów. Wybranie roli pozwoli lepiej dopasować odpowiedzi do konkretnych, np. branżowych, wymagań.

💡 Eksperymentuj!

→ Zaczynaj od prostych pytań, a później, testując różne techniki, możesz stopniowo je doprecyzowywać. Dzięki temu sztuczna inteligencja będzie mogła dostarczać Ci coraz bardziej jakościowe odpowiedzi. 🤲