Zamień ten tekst na URL Webhooka

🇬🇧 Jak dawać konstruktywny feedback po angielsku?

4 minuty
🗓
24 czerwca
Aga
Wiśniewska

Feedback to trudna sprawa, niezależnie od języka – trudno go przyjmować, a jeszcze trudniej dawać w konstruktywny sposób. Dlatego dziś opowie Ci o nim Aga z Mellow Monday, która przygotowała kilka porad, jak ugryźć ten ciężki kawałek chleba. 🍞

👉 Kim jest Aga?

Aga to lektorka angielskiego z designerskim backgroundem i ponad 10-letnim doświadczeniem w obu branżach. W Mellow Monday tworzy i prowadzi kursy głównie poświęcone designerom, którzy chcą poprawić swoje umiejętności językowe w kontekście branżowym. Na co dzień współpracuje ze studiami projektowymi z całej Polski, a także pracuje przy większych projektach z markami takimi jak Papaya Films, Empik, czy Kino Nowe Horyzonty.

A zatem notatnik w dłoń! 📝

🫢 Uwaga na przymiotniki!

Unikaj przymiotników, które są mocno nacechowane negatywnie – używając ich, możesz zabrzmieć bardziej krytycznie, niż zamierzasz. A to przecież nie o to nam chodzi! Zbyt mocny komunikat z pewnością utrudni przyswojenie jego sedna.

👉 A jak tego unikać?

Warto taki przekaz nieco „rozmiękczyć” odpowiednimi przysłówkami. 👇

Jakich słówek unikać, a jakich używać, gdy dajesz feedback po angielsku?

...i tym podobne. 👌 Zasada jest jedna – miękko, empatycznie, i z wyczuciem. W końcu nic nie jest czarno-białe!

👉 Więcej o empatii, byciu liderem i o pracy z misją dowiesz się z 51. odcinka podcastu Design Practice z Sabiną Białek. Wskakuj posłuchać! ❤️

🫡 Używaj pierwszej osoby, gdy wyrażasz swoją opinię

Przekazując feedback, bazujemy nie tylko na twardych faktach, ale przede wszystkim na własnych opiniach i poczuciu estetyki. Dlatego warto mówić w pierwszej osobie, aby nie sprawiać w odbiorcy wrażenia, że nasze opinie to niezaprzeczalne fakty.

📝 Kilka zwrotów, które mogą Ci się przydać:

  • I believe that the layout could be a bit more minimalistic – wydaje mi się, że ten layout mógłby być trochę bardziej minimalistyczny,
  • I think that incorporating more natural light would greatly uplift the ambiance – myślę, że dodanie więcej naturalnego światła pozytywnie wpłynie na całą atmosferę,
  • In my view incorporating more personalization options could enhance the general experience – moim zdaniem dodanie więcej opcji personalizacji poprawi ogólne doświadczenie.

👉 Dodatkowo, warto unikać powtórzeń „I think” i „In my opinion”. Tutaj kilka przykładów przydatnych zamienników:

Jak wyrażać swoją opinię? Przydatne zwroty

🤔 Proponuj rozwiązania

W feedbacku nie chodzi tylko o to, żeby wypunktować błędy, ale też wskazać, w jakim kierunku powinny iść zmiany. To główny element, który czyni go konstruktywnym. 👀

💡 Zasugeruj, jak można poprawić niedociągnięcia bez narzucania konkretnego rozwiązania.

Jakich zwrotów unikać, a jakich używać, gdy proponujesz rozwiązania po angielsku?

🤝 Dialog, nie monolog

Nie ograniczaj się do jednostronnego przekazania swojej opinii.

Włącz osobę, której przekazujesz feedback, do rozmowy. Dopytuj o proces – być może za rozwiązaniem, które Cię nie przekonuje, kryje się dobry pomysł? Może wymaga tylko trochę rozwinięcia?

Jak prowadzić dialog? Konstruktywny feedback po angielsku w designie

✅ Używaj:

  • I'd like to hear your perspective on…; Chcę poznać twoją perspektywę na temat…
  • Can you clarify…?; Czy możesz wyjaśnić…?
  • Let's explore different approaches!; Spróbujmy różnych podejść!

💪 Czas na podejście praktyczne!

Tyle porad, a zatem zerknijmy na przykłady. 👇

1️⃣ I found the navigation somewhat confusing, particularly when trying to locate specific product categories. It might be helpful to consider simplifying the menu structure or adding clearer labels to improve user flow and make it easier to find what they're looking for.

Wydaje mi się, że nawigacja jest nieco niejasna, zwłaszcza kiedy próbujemy znaleźć konkretne kategorie produktów. Uproszczenie menu lub dodanie odpowiednich etykiet może okazać się pomocne w poprawieniu user flow i sprawi, że odnalezienie tego, czego szukamy, będzie łatwiejsze.

2️⃣ I noticed that the color scheme feels rather overwhelming, with a lot of bright colors competing for attention. Perhaps toning down the color palette slightly or using more subtle shades could enhance the overall visual appeal and create a more cohesive look and feel. How do you feel about exploring other color schemes?

Zauważyłam, że kolorystka wydaje się być raczej przytłaczająca – mamy tu dużo jaskrawych kolorów, które przyciągają naszą uwagę. Być może delikatne stonowanie palety lub użycie bardziej subtelnych odcieni poprawią ogólne wrażenia wizualne i sprawią, że look and feel będą bardziej spójne. Co myślisz o sprawdzeniu innych opcji kolorystycznych?

3️⃣ I find the font choice slightly challenging to read, especially on smaller screens. What are your thoughts on considering alternative fonts? Or perhaps you could adjust the typography settings to enhance readability?

Font wydaje mi się być nieco trudny do odczytania, zwłaszcza na mniejszych ekranach. Co Ty na to, że sprawdzić inne, alternatywne fonty? Albo może uda Ci się dostosować ustawienia fonta, żeby poprawić jego czytelność?

I to na tyle! Koniecznie daj nam znać, co myślisz i z jakich zwrotów korzystasz w swojej feedbackowej praktyce. 👀