Zamień ten tekst na URL Webhooka

⭐️ Co nowego w Figmie? 🔥 Figma Config 2024

5 minut
🗓
1 sierpnia
Maria
Gabrowska

Koniec czerwca to czas na konferencję Figma Config, podczas której zaprezentowano wszystkie nowości, z których będziemy mogli korzystać, aby pracować wygodniej i wydajniej. I tym razem sztab Figmy nas nie zawiódł, prezentując niemałą dawkę ciekawych funkcji!

🤖 Figma AI – bo współpraca z AI się opłaca

AI rozgościło się w narzędziownikach projektantów i projektantek na dobre. No i fajnie, bo lepiej mieć je jako sprzymierzeńca, niż wroga. Z tego samego założenia wyszła Figma, umożliwiając współpracę ze sztuczną inteligencją w obrębie aplikacji.

Założenie jest jedno: AI ma pozwolić Ci sprawnie przejść od szikcu do projektu końcowego.

⚒️ Jakie zastosowanie może mieć sztuczna inteligencja w Figmie?

→ 💻 Tworzenie projektów.

Dzięki sztucznej inteligencji przekształcanie pomysłów w edytowalne projekty zajmie raptem kilka minut. Cóż za oszczędność czasu!

🔎 Wyszukiwanie komponentów graficznych i assetów.

Ta opcja pozwoli Ci sprawnie wyszukiwać podobne obrazy i assety, które już wcześniej zostały przez Ciebie stworzone. Nie musisz pamiętać ich nazw. Dzięki AI potrzebujesz samych słów kluczowych obrazów.

→ ✒️ Nazywanie warstw.

Ukłon w stronę wszystkich dbających o porządek w projektach oraz dla tych, którym do tej pory przychodziło to z trudem. Dzięki AI możesz uporządkować swój plik, nadając wszystkim warstwom odpowiednie nazwy za pomocą jednego kliknięcia.

→ 📱 Prototypowanie w trybie instant.

Prosta sprawa – ze sztuczną inteligencją możesz szybko przekształcać makiety w interaktywne prototypy.

→ 📝 Sprawny copywriting.

Z AI możesz szybko tworzyć tekst od zera, wprowadzać zmiany, aby uzyskać inny tone of voice, przetłumaczyć na inny język, albo skrócić.

→ 🎨 Generowanie obrazów i usuwanie tła.

Od teraz możesz generować obrazy do swoich projektów i np. usuwać z nich tło za pomocą promptów.

🤖 Oczekiwania vs. rzeczywistość

A przynajmniej miało być tak pięknie, bo raptem kilka dni po ogłoszeniu tej funkcji, no i przyznaniu dostępów pierwszym osobom… Figma tymczasowo wyłączyła swoje AI.

Dlaczego?

Bo generowane przez nią projekty w ramach funkcji Make Designs były łudząco podobne do aplikacji dobrze znanych już rynkowi, jak np. Apple Weather app. 🥲

👉 Po raz pierwszy zauważył to Andy Allen z NotBoring Software. I idąc o krok dalej, na swoim koncie na X oskarżył Figmę o dość intensywne trenowanie swojej sztucznej inteligencji na istniejących już na rynku produktach cyfrowych.

No i załączył nawet dowód w sprawienagranie ekranu efektu promptowania w Figmie „not so boring weather app”. A rezultat, cóż… Lekki przyps.

Allan dodatkowo ostrzegł innych projektantów, którzy chętnie korzystali z funkcji Make Designs, aby dokładnie sprawdzali, czy stworzony przez nich projekt nie jest przypadkiem łudząco podobny do tych, które już istnieją. 🤷‍♀️

A kiedy funkcja Figma AI powróci? Tego jeszcze nie wiemy. Teraz czas na naprawę błędów i dokładne testowanie, zanim będzie można z niej korzystać.

📊 Figma Slides – prezentuj z precyzją

Figma Slides to pierwsze takie narzędzie do tworzenia prezentacji, które zostało stworzone z myślą o projektantach na freelansie oraz zespołów projektowych.

Łączy precyzję projektowania z prostymi w obsłudze narzędziami do prezentowania, które pomogą nieco ożywić narrację i zaangażować zespół w omawiane tematy. 🪄

A jak już dobrze wiemy – projektowanie to jedno, a prezentowanie swoich pomysłów przed zespołem i klientem to drugie.

📔 Najważniejsze funkcje

1️⃣ Elastyczne szablony, które pozwolą Ci sprawnie tworzyć prezentacje dla dowolnej grupy odbiorców.

2️⃣ Współtworzenie prezentacji oraz ich wspólne prowadzenie. Każdy prezenter będzie mieć swoje notatki oraz kontrolę w trybie współpracy.

3️⃣ Interaktywne slajdy – do których możesz dodawać ankiety, albo przeprowadzać głosowania, które podczas samego prezentowania pozwolą Ci zbierać opinie od osób uczestniczących w spotkaniu.

ℹ️ Obecnie to narzędzie jest dostępne w trybie open Beta. W przyszłości (od 2025 roku) ma być dodatkowo płatne – od $3 do $5 miesięcznie, w zależności od posiadanego planu.

🎨 UI3 – nowy interfejs, jeszcze większa ergonomia

Pojawił się też nowy interfejs! Aby uzyskać do niego dostęp, musisz zapisać się tak samo, jak do funkcji Figma AI.

Możesz też wybrać dostęp poprzez action bar:

  • Mac:  ⌘ Command + / lub ⌘ Command + P
  • Windows: Control + / lub Control + P

Podrzucamy screen dla ułatwienia nawigacji. 👇

👣 Alternatywnie możesz zalogować się do Figmy i w prawym, dolnym rogu interfejsu kliknąć ikonkę ze znakiem zapytania. Rozwinie się menu, w którym możesz wybrać opcję „Join UI3 + AI waitlist”.

Jakie mamy zmiany?

1️⃣ UI Kits od Apple, Google Material i Figma Design Systems.

Znajdziesz je bezpośrednio w zakładce Assets. Dzięki nim możesz projektować bez opracowanego przez siebie wcześniej design systemu.

2️⃣ Ulepszony Auto Layout.

Możesz skorzystać z funkcji Suggest Auto Layout i zastosować ją automatycznie do kilku frame’ów jednocześnie, korzystając z klawiszy:→ ⌃ Control + ⇧ Shift + A;→ ⌃ Control + Alt + ⇧ Shift + A.

🪄 Dodatkowo, pojawiła się funkcja Ignore Auto Layout. Gdy przytrzymasz klawisz ⌃ Control podczas przeciągania obiektu do frame’a z zastosowanym auto layotem, ustawisz jego absolute position.

A dodatkowo, zmiana kolejności elementów w auto layoucie będzie znacznie bardziej intuicyjna.

3️⃣ Responsive Prototype Viewer.

Od teraz możesz zobaczyć prototypy swoich projektów na dowolnym rozmiarze ekranu. Ta funkcja automatycznie dostosowuje rozmiar projektu do ustalonych ograniczeń i auto layoutu.

📄 FigJam Pages – Twoja przestrzeń na kreatywność

Od teraz możesz tworzyć wiele stron w FigJam, co zapewnia jeszcze więcej miejsca na eksplorację i organizację plików. Ta funkcja jest dostępna dla wszystkich. 🎉

⚒️ Najważniejsze funkcje

1️⃣ Oddzielne przestrzenie dla różnych grup roboczych.

2️⃣ Sprawna organizacja spotkań → możesz oddzielać specjalne przestrzenie na konkretne aktywności w obrębie FigJama, co pozwoli zmniejszyć rozmiar pojedynczego boardu, a w konsekwencji – jego czas ładowania.