Dziś przybywamy do Ciebie z finansownikiem freelancera ✊, czyli specjalnym arkuszem kalkulacyjnym (z nagranym tutorialem!), dzięki któremu kontrolowanie własnych finansów będzie znośne. A kto wie, może nawet przyjemne? 😇
Zaparz herbatkę i zaczynamy! 🫖
🎯 Określanie celów
Być może się zastanawiasz – po co właściwie robić finansowe podsumowanie roku?
W ten sposób możemy dowiedzieć się:
- ile zarobiliśmy w ostatnim roku,
- które projekty były dla nas najbardziej opłacalne,
- jaka była nasza stawka godzinowa,
- ile dni w miesiącu pracujemy na samo pokrycie kosztów działalności.
Te dane pomogą nam przemyśleć strategię na kolejny rok, np:
- jakiego rodzaju zlecenia podejmować,
- w jakim kierunku udoskonalić nasze portfolio,
- jaką ustalić stawkę godzinową? Może warto ją zwiększyć?
- kiedy najlepiej jechać na urlop - może miesiące z mniejszym obłożeniem pracą będą odpowiednim czasem?
- czy powinniśmy zmniejszyć wydatki, a może stać nas na więcej?
- ile pieniędzy odłożyć na „chudsze” miesiące.
⌚️ Trackowanie czasu
W kontrolowaniu swoich finansów bardzo pomaga śledzenie czasu pracy. Jest szereg narzędzi, które ułatwiają to zadanie. My korzystamy z Toggle Track. Możesz tu wprowadzać projekty i oznaczać ten, nad którym aktualnie pracujesz.
Dzięki temu później obliczysz, który projekt był dla Ciebie najbardziej opłacalny, tzn. miał najlepszą stawkę godzinową. To właśnie będziemy liczyć w naszym finansowniku.
Dla nas Toggle jest też doskonałym narzędziem pomagającym w skupieniu. Mając w świadomości, że właśnie „leci” nam czas konkretnego zadania, łatwiej jest je kontynuować i nie rozpraszać się na inne wątki, bo chcemy zakończyć śledzenie tego konkretnego zadania. Proste i skuteczne. 🙂
🤓 Czas na małe obliczenia
Przygotowałyśmy dla Ciebie prosty arkusz kalkulacyjny, który policzy za Ciebie jaki był Twój przychód i stawka godzinowa w tym roku. Nie bój nic, nie będzie bolało, przeprowadzimy Cię krok po kroku przez jego obsługę.
Zobaczysz, że zatopienie się we własne dane może być fascynujące, a wnioski mogą Cię zaskoczyć.
Skopiuj arkusz na swoje konto i wskakuj do instrukcji wideo.
📋 Arkusz – finansownik freelancera
🧠 Analiza danych
Dane wprowadzone? To teraz analiza! Patrząc na wyniki w niebieskich i zielonych polach, odpowiedz sobie na pytania, które określiliśmy sobie w celach. A może zauważasz jeszcze coś ciekawego? Spisz wszystkie swoje spostrzeżenia i przemyślenia.
💵 Twoja stawka godzinowa w kolejnym roku
Wiesz już jaki jest stan Twoich finansów. Czas zaplanować kolejny rok!
Wstępnie policzyliśmy już sobie stawkę godzinową, ale teraz wejdźmy w ten temat nieco głębiej. W tym pomoże nam Michał Mierzwa i jego lekcja z kursu Brand Designer.
🎁 Udostępniamy Ci tę lekcję bezpłatnie, jako bonus do tego materiału! 🙂
Teraz, po tych dokładnych obliczeniach, możesz poprawić swoje założenia w tabeli w sekcji „Plan na 2024 rok”.
💰 Budżet
Stworzenie budżetu, to zadanie dla ambitnych, wymagające zajrzenia do tabelek raz w miesiącu. Zobacz jak na bieżąco kontrolować swoje finanse z pomocą naszego arkusza:
📋 Arkusz – finansownik freelancera
🍿 Jak utrzymać się z ilustracji?
Na koniec mamy polecajkę, która szczególnie może zainteresować ilustratorów i ilustratorki. W 2015 roku, na konferencji Elementarz Projektanta (którą organizowała Paulina, ach, wspomnienia!), Jan Kallwejt podzielił się swoimi bardzo cennymi wskazówkami w kwestii wyceny, stawek i właśnie kontroli nad finansami.
Kwoty są już oczywiście nieaktualne, ale zasady i sposób myślenia jak najbardziej. To może być świetne uzupełnienie do naszego dzisiejszego poradnika!
🕊 Podaj dalej dobre praktyki
Jeśli spodobał Ci się nasz finansownik freelancera, będziemy bardzo wdzięczne, jak udostępnisz go swoim znajomym. Pomoże nam to dotrzeć do większej liczby osób i szerzyć dobre praktyki :) Udostępnij link do naszego bloga! 🙏 www.designpractice.pl/finansownik
Uff, to by było na tyle! Wykonaliśmy wspólnie kawał świetnej roboty. 💪🏼
Mamy nadzieję, że te materiały będą Ci służyć cały kolejny rok, a arkusz kalkulacyjny z koszmaru zamienił się w przyjaciela. 🤭
👉 Jeśli masz jakieś pytania co do tego arkusza, śmiało dawaj znać w komentarzu! Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania i zagwozdki. :)